Terrassa. COMPETÈNCIA APRENDRE A APRENDRE Presentació d un projecte interdisciplinari ECOAUDITORIA DE CENTRE

Documentos relacionados
Els projectes de treball interdiciplinars al cicle inicial i al cicle mitjà

Planificació estratègica. Pla anual i memòria. Terrassa abril 2015

Direcció General d Educació Secundària Obligatòria i Batxillerat

TITOL DE L ACTIVITAT: Jclic del Tapís de la Creació

Informació complementària. Documents per a l organització i la gestió dels centres

Projecte d Ordre d avaluació d ESO

Matem. tiques de grans a petits

Ús dels verbs referits als actes administratius en l exercici de l autonomia dels centres públics

El currículum i el seu desplegament a l educació primària

PROGRAMACIÓ D UNITAT DIDÀCTICA

Programació d una acció formativa

ETAPA/CICLE/NIVELL TEMPORALITZACIÓ MATERIAL AGRUPAMENT Primària/ CM/CS 4 sessions Guies Competència comunicativa lingüística i audiovisual.

A ROQUETES FEM SALUT: Programa de Salut comunitària

Tiana, M. Luisa Triviño Herrero

4.4 AVALUACIÓ I RECONEIXEMENT DE PERSONAL. 4.4 Avaluació i reconeixement de personal. Escola Superior de Música de Catalunya.

Protocols de tutoria acadèmica per a tutors/es acadèmics. Pla d Acció Tutorial

ÍNDEX 1. FINALITAT 2. ABAST DEL PROCÉS 3. REFERÈNCIES / NORMATIVES 4. DEFINICIONS 5. DESENVOLUPAMENT DEL PROCÉS 6. SEGUIMENT I MESURA 7.

Treball Fi de Màster de formació del professorat d educació secundària, cicles formatius i ensenyament d idiomes

Orientacions per a la realització del TFG. Grau en Educació Social

ESCOLA SAGRADA FAMÍLIA URGELL

PROCEDIMENT 57 PLA DE QUALITAT ENSENYAMENT I APRENENTATGE DE LA FORMACIÓ PROFESSIONAL EN ELS CICLES FORMATIUS PR-Q-750-T-01-FP

Currículum educació infantil Segon cicle (parvulari)

La identificació de competències a MC MUTUAL

Projectes Final de Carrera a l EPS

LLEN PRO. Activitats de progressió personalitzada. Comprensió lectora, Expressió escrita, Gramàtica i Ortografia

Procés per a la gestió de l orientació professional

Pla estratègic de gestió dels espais naturals protegits de Catalunya

CFGS D'EDUCACIÓ INFANTIL

La tortuga Poruga. Un nou material didàctic de l Estany de Sils. 2ª Jornada de l Estany de Sils

UN CURRÍCULUM COMPETENCIAL PER A L EDUCACIÓ SECUNDÀRIA OBLIGATÒRIA AVANÇAMENT

Criteris de correcció de les proves per a la provisió de places de funcionaris docents. Convocatòria 2008

Agenda 21 Escolar de Lleida CURS

Grau d Educació Primària

Programa municipal 2016 SOLIDARITAT I COOPERACIÓ

Com el programa Margalida Comas pot ajudar a la millora de la docència universitària. Josep-Eladi Baños

Erasmus+ El programa europeu per a l Educació, Formació Professional, Joventut i Esport

Llei de Formació i Qualificació Professional de Catalunya

ART RUPESTRE: TÈCNICA I EVOLUCIÓ

OPERACIÓ POESIA. Centre: INS Bernat el Ferrer. Població: Molins de Rei

Direcció: Dra. Marina Romeo

La CAD UNA NOVA FORMA D ANOMENAR UNA ALTRA REUNIÓ?

IMPULS DE LA LECTURA FORMACIÓ SUBDIRECCIÓ GENERAL DE LLENGUA I PLURILINGÜISME

Generalitat de Catalunya Departament d Ensenyament ESCOLA DOCTOR TRUETA

Avaluació de les practiques en centres en el Grau de Psicologia

Didàctica de l Educació Infantil. Programació d aula PROGRAMACIÓ D AULA

PROGRAMA D APRENENTATGE PERMANENT

PROJECTE EDUCATIU. Escola Els Pins

PLA EDUCATIU D ENTORN DEL RAVAL

GRAU EN EDUCACIÓ INFANTIL I EDUCACIÓ PRIMÀRIA Facultat de Ciències de l Educació - UAB

COMPETÈNCIA ARTÍSTICA I CULTURAL

TÍTOL DE L EXPERIÈNCIA AQUEST MES ENTREVISTEM A...

LA TUTORIA A LA LLEI D EDUCACIÓ

Avaluació anual de centres (AVAC) Novetats

PROVES SELECTIVES D INGRÉS I ACCÉS A COSSOS DOCENTS 2018

Pla Estratègic de Renovació i Millora del Sistema Educatiu Andorrà. Escola Andorrana Nivells d ensenyament obligatori

B a t x i l l e r a t

Activitats de Primavera

PLA DE QUALITAT ENSENYAMENT I APRENENTATGE DE LA FORMACIÓ PROFESSIONAL OCUPACIONAL

OBJECTIUS DE LA XAPSLL 2015

Presentació FUNDACIÓ JAUME BOFILL

L autonomia pedagògica i el Projecte Educatiu de Centre Subdirecció General d Ordenació Curricular i Serveis Educatius

CONSELL ASSESSOR URBANÍSTIC SESSIÓ CONSTITUTIVA

PROCÉS 29 PROCÉS DE SERVEIS D FP A EMPRESES ENTITATS I ALTRES USUARIS PROCÉS-Q-410-T-29-FP

Taller de creació de videojocs amb Scratch

PROCEDIMENT 50 PROCEDIMENT DE TRIA DE MATÈRIES OPTATIVES I ESPECÍFIQUES A L ESO I BATXILLERAT PR-Q-750-D-17-ET

Joc competitiu per l aprenentatge de l estadística

Escoles Sostenibles. Índex

Programació general anual

Avançament d orientacions per a l organització i la gestió dels centres. Concreció i desenvolupament del currículum de l ESO

Juan José Renau Piqueras. Tema 8. IMPLANTACIÓ DE L ESTRATÈGIA DE RRHH Curs 05-06

La Competència digital i les TAC. Jordi Vivancos Gener 2009

EL PROJECTE DE DIRECCIÓ: ELABORACIÓ, APLICACIÓ I AVALUACIÓ

LES TAULETES DIGITALS A L AULA DE MÚSICA

SERVEI EDUCATIU E.A.P. EAP T-08 MONTSIÀ

BENVINGUTS JORNADES DE PORTES OBERTES. Febrer 2015

Tècnica Comptable PROGRAMACIÓ D AULA

TÍTOL Plantem Plantes : Una experiencia mediambiental

Estudi: ADE Codi: Curs: tercer o quart Trimestre: Primer Nombre de crèdits ECTS: 5 Hores de dedicació de l estudiant: 125 Llengua: Català

MEMÒRIA ANUAL DE SEGUIMENT I AVALUACIÓ DEL TÍTOL MÀSTER UNIVERSITARI D ECOLOGIA MARINA

Fils Conductors : Transversalitat docent i pensament analític a treball Social 29 d Octubre de 2014

SEMINARI DE COORDINACIÓ LIC DE CENTRE CURS

Eines d orientació acadèmica i professional a l INS Can Peixauet de Sta. Coloma de Gramenet 26 d octubre 2013 Neus Agut

Reus, 14 d abril de 2011

Escola Marià Galí i Guix Terrassa. Competència en el tractament de la informació i competència digital

Avaluació de les Competències Bàsiques (sisè d educació primària) Barcelona, 13 de juny de 2014

Em plau presentar-vos els resultats obtinguts per l'alumnat del vostre centre en la prova d'avaluació de sisè d'educació primària.

Eina d identificació per al desenvolupament de la competència social

Aula virtual. Treball

EFICIENCIA I GESTIÓ ESPORTIVA

1 de 5 16/11/2011 0:27

Tractament Precís de Dades Gnss

Guia per a l elaboració de projectes en un centre educatiu.

ESCOLA MIQUEL MARTI I POL TERCER DE PRIMÀRIA

BUTLLETÍ OFICIAL. VIII legislatura. Número 733. Vuitè període. Dilluns, 7 de juny de 2010

Direcció d Empreses. Curs de. Escenaris d entorn de coneixements: Gestió directiva de projectes

FABRICACIÓ I COMERCIALITZACIÓ D UNA BICICLETA DE FUSTA

L Aula de la Mar. C/ Francesc Femenias, Palma (Es Portitxol) Aula de la mar

Titulació/titulacions Titulació Centre Curs Període Grau de Matemàtiques Facultat de Ciències Matemàtiques 1 Primer quadrimestre

PROGRAMA DE FORMACIÓ PER A FORMADORS/ES DE CIRC SOCIAL

Amb aquest escrit us informem dels passos que cal seguir en l avaluació de sisè d educació primària, feta al mes de maig.

Transcripción:

Terrassa COMPETÈNCIA APRENDRE A APRENDRE Presentació d un projecte interdisciplinari ECOAUDITORIA DE CENTRE

DESENVOLUPAMENT DE LA COMPETÈNCIA APRENDRE A APRENDRE A PARTIR DE LES TÈCNIQUES D ESTUDI Context del projecte:pla estratègic (abans pla de millora) Implicació i participació del Claustre Fases: Elaboració de la DAFO amb les aportacions individuals de tot el professorat Proposta i priorització de les estratègies més adequades per aconseguir els objectius Concreció de les activitats per a cada estratègia a través de la creació de grups de treball voluntaris Desplegament i temporització d aquestes actuacions a través de l Equip Directiu i aprovat pel Claustre i el Consell Escolar.

DEFINICIÓ DE LA COMPETÈNCIA Conducció propi aprenentatge Capacitat continuar aprenent Què és? Com es concreta? Consciència pròpies capacitats Consciència carències Aplicació Tècniques d Estudi Estratègies didàctiques

Concreció de 2 estratègies per aconseguir millora dels resultats educatius: TE i foment lectura Actuacions que concretaven aquesta estratègia en el curs 2006-2007: 1. Programació de Tècniques d Estudi. 2. Disseny d un programa de foment i dinamització de la lectura

Pla de treball 2006-2007: Tècniques d Estudi (cb aprendre a aprendre) Elaboració programació tècniques d estudi Distribució del contingut per matèries i cursos Departaments Valoració de la proposta Concreció de la tècnica que s assumeix Coordinació del Pla Estratègic Recollida de tot el material disponible en el centre Llistat de tècniques d estudi generals per treballar des de tutoria Llistat de tècniques específiques per introduir des de les diferents matèries Proposta d una distribució per cursos Temporització Comissió pedagògica Posada en comú de les aportacions dels Departaments Aprovació primer document de treball

Departaments Elaboració documentació de suport de la tècnica Claustre inici curs 2007-2008 Lliurament document provisional. Revisió (Departaments) Coordinació del Pla Estratègic Unificació de tota la documentació Comissió Pedagògica Darrer claustre setembre Valoració propostes de modificació Incorporació de modificacions al Document. Aprovació per unanimitat del Document definitiu Claustre final de curs Presentació del document provisional Distribució Departaments i cursos Proposta de temporització per al curs 2007-2008 ED Seguiment de l aplicació de les TE

Fins al curs 2008-2009 Els alumnes de 1r. i 2n. d ESO tenen una hora setmanal de Tècniques d Estudi assumida pels tutors per desenvolupar les tècniques generals. Cada Departament elabora activitats concretes per poder introduir la tècnica dins de la seva matèria. Des dels Equips Docents amb la col laboració de l Equip de Pla Estratègic es coordina l aplicació progressiva de la programació.

En aquests moments Grup de treball de les cb: revisió TE. Proposta de modificació de l assignació de TE als Departaments Modificació consensuada en Comissió Pedagògica i aprovada pel claustre Elaboració dossier TE per als tutors

Tècnica d estudi Departament Ambient d estudi, alimentació, descans, reflexió sobre l autoestima, la memòria i organització del temps d estudi, preparació d un examen, criteris en cas absència examen, normes i terminis presentació treballs i exercicis Tutoria La comprensió lectora El subratllat L esquema Llengua castellana i literatura Llengua catalana i literatura El resum La interpretació de gràfics C. Experimentals i Matemàtiques Prendre apunts Elaboració de treballs Ciències Socials Cerca d informació Tecnologia

EXEMPLE D APLICACIÓ DE LES cb: PROJECTE DE RECERCA DE 4t Títol: Ecoauditories del centre: energia, aigua, residus i mobilitat. Origen: Projecte Comènius: s havia de fer un treball de matemàtiques per al projecte Comènius. Possibilitat de fer treball interdisciplinar: matemàtiques, socials, ciències experimentals, tecnologies. Relaciona diferents projectes del centre: Comènius Escoles Verdes Competències Bàsiques

ECOAUDITORIA DEL CENTRE Línia general d actuació Avaluar la situació ambiental del centre Objectius Millorar el coneixement de la utilització de l energia, consum d aigua, generació de residus i mobilitat Anàlisi dels hàbits en aquests camps Conscienciació d un consum responsable Propostes de millora

DESENVOLUPAMENT DEL PROJECTE DE RECERCA Tria qüestió a investigar Plantejament qüestions relacionades Planificació recerca Síntesi Processament informació Cerca d informació Avaluació Redacció de l informe

PLANIFICACIÓ DE LA CERCA Estudi Del sistema il luminació i calefacció Del nombre de llums i radiadors Ús passiu de l energia solar Anàlisi De factures De comptadors d electricitat, gas, aigua i residus Càlcul De les emissions contaminants De l aprofitament de l energia solar Reflexió i anàlisi De la situació medioambiental del centre

CAPACITATS MATEMÀTIQUES DESENVOLUPADES Analitzar fenòmens dels nostre entorn: Situació energètica del centre Plantejar i resoldre problemes Aplicar diferents estratègies Taules Gràfics estadístics Paràmetres estadístics Anàlisi comparatius: temperaturesconsum Càlcul d angles amb un teodolit Càlculs trigonomètrics Orientació Dibuixos tridimensionals

Organitzar i consolidar el pensament matemàtic Reconèixer i aplicar les matemàtiques en contextos no matemàtics Reconèixer la importància de la mesura: Instruments Tècniques Fórmules Utilitzar mitjans tecnològics Comunicar utilitzant diferents llenguatges Verbal Numèric Gràfic Actuar de manera reflexiva i crítica

Concreció de la cerca Redacció de l informe Aplicació de les Tècniques d Estudi Presentaci ó oral Competència comunicativa i digital Avaluació Competència aprendre a aprendre

Avaluació

Coavaluació

Autoavaluació del treball en grup

Autoavaluació

CONCLUSIONS Creiem que aquesta activitat és molt rica competencialment ja que: Es refereix a un context quotidià i proper Aplica coneixements ja adquirits Relaciona coneixements matemàtics i d altres matèries Estimula la curiositat i la creativitat Implica l ús d instruments diversos Fomenta l autonomia i la iniciativa Incentiva el treball i esforç individual i en equip Interpreta els resultats obtinguts Argumenta i comunica les propostes de millora Utilitat del projecte: proper curs incorporació d algunes propostes del projecte en el centre